Václav Turek - Transsibiřská magistrála

TRANSSIBIŘSKÁ MAGISTRÁLA

 

Transsibiřská magistrála je hlavní dopravní tepnou Ruska a zároveň to je nejlepší způsob, jak se seznámit s Ruskem, pochopit mentalitu jeho obyvatel, uvědomit si velikost a rozsáhlost této obrovské země. Nejdelší světovou železnicí projedete téměř celé Rusko od západu na východ. 

Projedete přes dva kontinenty, Evropu a Asii, přes dvanáct oblastí, pět krajů, dvě republiky, jednu autonomní oblast a jeden autonomní okruh, osmdesát sedm měst.

Překonáte šestnáct velkých řek a sedm časových pásem. Za šest dní a čtyři tisíce korun můžete dojet z Moskvy až k Tichému oceánu do přístavního města Vladivostok.  

Je jen málo cestovatelů, pro které by cesta Transsibiřskou magistrálou nebyla splněným snem. Nejdelší část této železniční tratě, a zároveň „ta pravá Transsibiřská magistrála“ vede mezi Moskvou a Vladivostokem a měří 9 288 km. Souběžně s ní se pak od Irkutské oblasti táhne Bajkalsko-Amurská magistrála.

V Novosibirsku se odpojuje směrem na jih Turkestánsko-sibiřská magistrála směřující do středoasijských republik bývalého SSSR. Do Číny pak vede Transmančurianská magistrála, která se odpojuje v Zabajkalsku a vlak po ní objíždí východní hranice Mongolska. Do Pekingu se dá také dojet přes Ulánbátar, hlavní město Mongolska, po Transmongolské magistrále.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Václav Turek
(* 29. března 1970 Lanškroun) je český cestovatel, fotograf a spisovatel. Jeho hlavním cestovatelským cílem je Rusko a země bývalého Sovětského svazu. Pracuje jako truhlář a nábytkář. 
Autor ve své čtvrté knize věnované Rusku seznamuje čtenáře s nejdelší železniční tratí na světě od prvních plánů až po současnost. Věnuje pozornost také celkovému přehledu železniční výstavby v Rusku, popisuje města, památky, přírodní zajímavosti, nákup jízdenek, cestování a život ve vlaku. Nezapomněl ani na československé legionáře, kteří na Transsibiřské magistrále působili.
 Kniha proto může zaujmout nejen milovníky železnic, ale i cestovatele, dobrodruhy a čtenáře, kteří se chtějí dozvědět zajímavosti o velkých stavbách světa. Kniha je doplněna mapkami a řadou historických i současných fotografií.