NABATEJSKÁ PETRA ...a trošku Jordánska k tomu - MICHAEL STANOVSKÝ
Starobylá Petra, dnes především Jordánské archeologické naleziště, vzniklo původně jako pohřebiště v dokonale ukytém údolí, které Arabové nazývali jako Mojžíšovo. To se stalo někdy kolem roku 0 - možná pár set let dříve, možná později. Usadili se tu nomádští Nabatejci. Velkého rozkvětu město zažilo kolem roku 62 našho letopočtu, bydlelo tu prý až třicet tisíc lidí. Celé údolí a přilehlé hory jsou z pískovce, takže se jim do něj obydlí a hrobky celkem dobře tesaly.
Petra bohatla zejména díky obchodu, setkávani se tu nejen arabské kmeny, ale i obchodníci z daleka. Najdeme zde egyptský, řecký či římský styl.
Jak je možné, že v dnešním tak vyprahlém místě žilo tolik lidí? Kde brali vodu? A proč vlastně Petru opustili?
Na to se dozvíte odpovědi v naší přednášce. A také se dozvíte, jak se stalo, že zapomenutou krásu znovuobjevil až před dvěma sty lety švýcarský cestovatel Johann Ludwig Burckhardt.
O přednášejícím:
Ing. Michael Stanovský, původním povoláním ajťák, také trochu novinář, fotograf, průvodce, cestovatel (ač toto označení nemá v oblibě), spíš celoživotní tramp (po finsku vaellus) a milovník přírody. Už jako student se zakoukal do severských krajů, ale nebrání se ani cestám do neevropských zemí.
Šéfredaktor časopisu a internetového portálu Severské listy www.severskelisty.cz.